Myslím, že väčšine je už jasné, že aj mliečne zuby je potrebné ošetrovať a názor, ktorý tvrdí, že to nie je nutné lebo mliečne zuby aj tak vypadnú je hlúposť. Veď je úplne logické, že ak niečo bolí, tak to treba vyliečiť bezohľadu na to, či máte 5 alebo 50 rokov.

Už som písala o tom, že mliečny zub nie je len zmenšenina trvalého ale sú medzi nimi určité rozdiely. Mliečne zuby sa ale ošetrujú rovnako ako trvalé.

Ak je na mliečnom zube kaz, ktorý nezasahuje do drene, je potrebné ho odvŕtať a následne ho v suchom prostredí zaplombovať kompozitnou výplňou, lebo je najpevnejšia. Suché pracovné pole dosiahneme pomocou kofferdamu, u detí vravíme, že im na zúbok nasadíme pršiplášť.

Ako sa ošetrujú mliečne zuby?
Ako sa ošetrujú mliečne zuby?

Ak je na mliečnom zúbku kaz zasahujúci do drene, v takom prípade sa musí odstrániť časť prípadne celá dreň zuba a následne zaplniť aj koreňové kanáliky.

Ak je korunka mliečneho zuba príliš deštruovaná a zub nie je možné rekonštruovať len plombou, v takom prípade sa mliečny zub ošetrí zubnou korunkou, aby vydržal žuvací tlak.