Predné zúbky

sa detičkám prerežú obvykle do jedného roka. Tieto zúbky sú síce jednoduchšie na čistenie ako zadné stoličky, ale v tomto období je obvykle dieťa pravidelne kojené alebo pije umelé mliečko z flaše. Zároveň si v tomto období dieťa vyžaduje pitie mliečka aj počas noci. Ak sa v tejto dobe zanedbá čistenie zúbkov (prípadne rodič nečistí vôbec) predné zúbky sa kontinuálne počas ich prerezávania kazia a dochádza k stavu, ktorý sa ľudovo označuje ako medové zúbky.

Ak spozorujete, že sa niečo podozrivé deje s prednými zúbkami, vyhľadajte čím skôr zubného lekára. Nečakajte, či sa tento stav zlepší sám od seba, lebo to sa jednoducho nestane. Ak sa v období do jedného roka pokazili všetky predné zúbky, ale Vy ako rodič dostanete od zubného lekára informácie o správnej starostlivosti, je pravdepodobné, že zadné stoličky, ktoré v ústach ostávajú dlhšie (až do 12 roku dieťaťa) ostanú zdravé.

Netvrdím, že predné zúbky nie sú podstatné. Slúžia na odhryznutie potravy, pre správne vyslovovanie niektorých hlások a v neposlednom rade majú aj estetickú funkciu, ale pre správny vývoj čeľuste a sánky nezohrávajú až tak podstatnú úlohu ako mliečne stoličky a očné zuby.

Nehanbite sa prísť s dieťatkom, ktorému sa pokazili predné zúbky. Zubný lekár má pre takýto stav pochopenie. Pre nás je najsmutnejšie, keď s dieťatkom prídete neskoro, v štádiu, kde sú pokazené takmer všetky mliečne zúbky a na otázku, kde dieťatko niečo bolí odpovedá, že všade 🙁