Mliečne zúbky nemajú vôbec korene?

Je to jeden z mnoha mýtov, ktoré kolujú medzi rodičmi je, že mliečne zúbky nemajú vôbec korene a preto je jednoduché ich vytrhnúť kedykoľvek a aj bez adekvátnej anestézie. Detské zúbky ale nie sú umiestnené len tak voľne v ďasienku ale sú pevne ukotvené v kosti pomocou koreňov. Tento mýtus vznikol pravdepodobne preto, lebo keď dieťatku vypadne zúbok úplne sám, v čase, keď malo dôjsť k jeho výmene za stály, tak z takého mliečneho zúbka ostala už len korunka. To však neznamená, žeby takýto zub korienok nemal. Ten sa ale úplne rozpustil tlakom prerezávajúceho trvalého zúbka.

mliecne-zubky-veronadent

Resorbcia, teda rozpúštanie koreňov mliečnych zubov

je zložitý biologický proces, ktorý je geneticky podmienené. Avšak resorbcia nenastáva u všetkých mliečnych zúbkov v rovnakom veku. Je to postupný proces. Najskôr sa začnú rozpúšťať korene predných zúbkov, teda rezákov, neskôr nasledujú stoličky a očné zuby. Kým fyziologická výmena predných zúbkov nastáva medzi 6. až 7. rokov života, zadné zúbky má mať dieťa v ústach do 10. až 12. roku. Mnoho rodičov si totiž myslí, že tento proces nastáva naraz a keď  dieťaťu vypadnú predné zúbky, tak hneď vypadnú aj tie zadné.

mliecne-zubky-veronadent
Mliečne zúbky – korene

Niekedy musíme mliečne zúbky ťahať predčasne.

Je to hlavne preto, že dieťa zub bolí, lebo je tam veľký kaz, zápal alebo až opuch. Po vytrhnutí takého zuba sú rodičia často prekvapení, keď vidia tie dlhé korene, u stoličiek sú ešte navyše rozbiehavé, pretože medzi nimi leží zárodok trvalého zuba. Takéto zuby nie je možné vytiahnuť len tak rýchlo a bez anestézie, pretože dĺžka koreňov mliečnych stoličiek vo veku napríklad 4 roky je zrovnateľná s dĺžkou koreňov trvalých zubov. Mliečne zuby bolia rovnako ako trvalé a bez anestézie ťaháme len zuby, ktoré sa naozaj viditeľne kývu a držia len v mäkkých tkanivách.