Deťom treba pri čistení zubov pomáhať. A to niekedy aj do ich dvanástich rokov. Nejde o to, že by boli lenivé alebo nesamostatné, jednoducho to nedokážu. Čistenie zubov sa zdá ako jednoduchá činnosť ale niekedy je to hotová veda a veľa krát to ideálne nezvládajú ani dospelí pacienti, tak čo potom chceme od detí? Dočisťovanie zubov detí je preto veľmi dôležité!

Je dôležité u detí vytvoriť návyk. Znamená to, že zaradíme čistenie zubov do predspánkového rituálu i medzi ranné nevyhnutné úkony ako je obliekanie či raňajky. Začať s čistením zúbkov je potrebné čím skôr, teda od prerezania prvého zuba.

Rozhrýzanie kefky je prirodzené. V rannom veku, keď sa dieťaťu motorika ešte len rozvíja je úplne normalne, že namiesto čistenia zubov dieťa do kefky len hryzie. Takéto hryzenie do kefky nestačí na to aby boli zuby čisté, chrup dieťaťu zakaždým dočistite.

Pre svoje deti treba ísť príkladom. Je to jedna z najlepších motivácii, ak Vaše dieťa vidí ako si čistíte zuby. Preto treba dbať na to , aby ste aj Vy používali správnu techniku čistenia.

Dieťa si začne zúbky čistiť samé zhruba od tretieho roka, stále však nedokonalo, rodičia ho preto musia kontrolovať a korigovať. Presný vek kedy si dieťa vie dokonale očistiť svoje zuby samo neexistuje. Každé dieťa je individuálne, u niektorého sa vyvíja motorika skôr ako u iného, niektoré je zase lenivejšie ako iné. Ak chcete aby si Vaše dieťa čistilo zuby samé ale zároveň si nie ste istý, či to dokáže správne, môžete vyskúšať detekčné tablety, ktoré Vám zafarbia povlak, ktorý ostal na zuboch po ich nedokonalom vyčistení. Ak bude mať dieťa pravidelne na zuboch po použití detekčných tabliet zafarbený povlak, tak viete, že dočisťovanie zubov Vášho dieťaťa je ešte potrebné.