Blíži sa Vašemu dieťaťu prirodzená výmena mliečneho zúbka za stály?

Kýve sa mu nejaký zúbok alebo má tzv. žraločie zuby, kedy je v ústach prítomný trvalý zub a zároveň aj jeho mliečny predchodca? V takom prípade sú v tomto článku informácie, ktoré sa môžu hodiť.

V prvom rade treba povedať, že pokiaľ sa dieťatku kýve mliečny zúbok, ktorý je zdravý, je potrebné rešpektovať potreby dieťaťa. Pokiaľ ho taký zúbok vôbec neobťažuje tak nezasahujeme, tzn. ani vy ako rodič a ani my zubár.

Keď dieťaťu mliečny zúbok nie a nie vypadnúť

v určitom momente ho to môže začať obťažovať. Pri dohryznutí na zúbok môže pociťovať bolesť alebo okolité ďasienko môže začať krvácať. Tu už väčšinou dieťa samé zistí, že zúbok musí von. V takom prípade zvážte svoje možnosti, či ste schopný vytrhnúť zúbok v domácom prostredí, ak nie tak navštívte zubného lekára.

Pokiaľ má dieťa  tzv. žraločie zuby, teda dočasný zub nevypadol a stály rastie v druhom rade za ním, je dôležité mliečny zub sledovať, či sa kýve, ak nie, snažiť sa ho aktívne vykývať. Pokiaľ stály zub rastie a mliečny sa stále nehýbe je potrebné vyraziť k zubárovi. Znamená to, že stály zub rastie mimo os mliečneho zuba a preto nedochádza k rozpusteniu korienkov mliečneho zúbka. V takom prípade mu musíme pomôcť von, aby sme vytvorili miesto pre správne zaradenie trvalého zúbka do zubného oblúka.