Urćite áno.

Mnohí rodičia si myslia, že ošetrenie mliečnych zubov nie je nutné. Myslia si, že mliečne zuby sa nekazia alebo že mliečne zuby sa neošetrujú pretože aj tak raz vypadnú. To je však veľký omyl. Mliečne zúbky sa kazia rovnakým spôsobom ako zuby trvalé a teda môžu spôsobiť rovnaké komplikácie.

Ošetrenie mliečnych zubov je potrebné
Ošetrenie mliečnych zubov je potrebné

Pokazené mliečne zuby spôsobujú dieťaťu bolesť a postupne aj stratu žuvacej funkcie. Z týchto dôvodov sa u dieťaťa môžu vytvoriť poruchy príjmu potravu, keď dieťa kvôli bolesti odmieta jesť. Navyše to môže spôsobiť poruchy spánku. Dieťa je potom unavené, podráždené a má problém sa sústrediť.

Ak sú pokazené predné zúbky môže to narušiť aj estetiku detského úsmevu. To následne môže viesť k posmeškom zo strany iných detí a k strate sebavedomia.

Okrem toho môže kaz preniknúť do drene zuba, čo vedie k zápalu okolitých tkanív.(spôsoby opuch, horúčky, poškodenie zárodku trvalého zuba ale v najhoršom prípade aj rozšírenie infekcie ďalej do malého telíčka)

Nie je pravda, že aj pokazené mliečne zuby držia priestor pre ich trvalých nástupcov. Pokazené zúbky sa postupne lámu, zachytáva sa v nich povlak a strava, čo celý proces ešte zhoršuje.

Spoločnou úlohou dieťaťa, rodičov a zubného lekára je snažiť sa predchádzať vzniku zubného kazu a iných ochorení v ústnej dutine.  Ak kaz predsa len vznikol je dôležité odhaliť ho čím skôr a následne ošetriť.

1 thoughts on “Je potrebné ošetrenie mliečnych zubov ?

Komentáre sú uzavreté.