Úrazy mliečnych zubov u detí sú relatívne bežné. Pri tom ako sa učia chodiť alebo pri hraní, často zakopnú a padajú hlavne na predné zúbky. Pri takom páde môže dôjsť aj k poraneniu pery a hlavne hornej uzdičky. Tieto štruktúry sú veľmi prekrvené a preto po poranení silno krvácajú. Aj to je dôvod, prečo tieto úrazy vyzerajú viac katastrofálne, ako v skutočností sú. V každom prípade to je ale potrebné skontrolovať odborne, ranu opatrne vyčistiť a zvážiť, či nie je potrebné peru zašiť.

Úrazy mliečnych zubov môžu byť rôzne.

Pri silnejšom páde môže zúbok úplne vypadnú, tzn. luxácia. V takom prípade sa skontroluje rana, či v nej neostali nečistoty, ale mliečny zub sa do rany naspäť nevkladá.

Pri páde na nejakú tvrdú podložku alebo stôl, môže dôjsť až k vtlačeniu zúbka do kosti, tzv. intrúzia. U mliečnych zubov môže a aj často dochádza k spontánnej úprave polohy zubov, preto sa takto vtlačené zúbky do kosti nechávajú bez zásahu a nejakej ďalšej liečby.

Ak dôjde k fraktúre korunky mliečneho zuba, ale nedošlo k zasiahnutiu zubnej drene, tak v mnohých prípadoch postačuje len zábrus ostrých okrajov zúbka. Ak je dieťa väčšie a dobre spolupracujúce je možné zúbok opraviť aj pomocou bielej plomby, aby to nebolo esteticky rušivé.

Pokiaľ fraktúra zasahuje do drene, tzn. že v odlomenej časti zúbka je viditeľná ružová plocha, prípadne zo zuba vyteká krv, je potrebné ošetrenie zúbka a to čím skôr od úrazu navštívte zubného lekára.