Škrípanie zubov detí sa odborne nazýva bruxizmus. U detí sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny nie sú vždy jednoznačné.

Jednou z možných príčin je zväčšená nosová mandľa, ktorá bráni dieťaťu dostatočne dýchať nosom, takže si pomáha ústami a pri tom môže dochádzať ku škrípaniu zubov. V takom prípade by malo byť dieťa vyšetrené na ORL oddelení, keďže dýchanie ústami môže spôsobovať aj ďalšie problémy ako obštrukčné dýchacie apnoe (prestávky v dýchaní počas spánku, dieťa môže byť následkom toho unavené, nesustredené, podráždené). Pri dýchaní ústami sa častejšie vyskytujú demineralizácie a kazy hlavne na predných zúbkoch, pretože zúbky sa vysušia a nechráni ich slina.

Ďalšou príčinou môže byť zvedavosť. Keď sa dieťatku prerežú zúbky objaví, že má v puse niečo nové a jednoducho skúša, čo to tam vlastne je. Takéto škrípanie zvykne ustať úplne samo a väčšinou aj veľmi rýchlo ale následky na zúbkoch môže zanechať aj tak.

Poslednou príčinou sú rôzne druhy emócií/stres. Malé dieťa nevie ovládať ani regulovať svoje emócie (ani pozitívne ani negatívne), preto sa môže stať, že nevedomým mechanizmom bude práve škrípanie.

Ak je príčinou zväčšená nosná mandľa v takom prípade je potrebné zvážiť jej odstránanie. Ak za príčinou bruxizmu stojí niečo iné je to väčšinou veľmi ťažko odlíšiť. Preto ak dieťa bruxuje nikdy ho za to netrestáme ani mu nedávame najavo, že je to niečo zlé. Snažíme sa mu vysvetliť, čo sa so zubami môže stať a pokúšame sa pomôcť mu regulavať emócie iným, menej poškodzujúcim spôsobom ako je škrípanie zubov. Táto cesta je však beh na dlhú trať. V prípade nočného bruxizmu sa vo vyššom veku dá zhotoviť dlaha, ale dokým dieťa rastie je nutné často ju kontrolovať a meniť.