Mliečne zúbky sa menia za stále v dvoch fázach. Prvá fáza prebieha medzi 5.-7. rokom života dieťaťa, druhá nastáva až po desiatom roku. Do prvej fázy spadá rast šestiek (prvé stále stoličky) a výmena rezákov (predné mliečne zúbky za trvalé). Výmenu predných zúbkov si všimne každý rodič.

Predné mliečne zúbky sa začnú postupne kývať až postupne vypadnú a nahradí ich trvalý rezák.

Predné zúbky sú viditeľné a ľahko čistiteľné, takže deti ich tesne po prerezaní majú málokedy hneď pokazené. Iná situácia je ale s prvými stálymi stoličkami. Tieto zuby totiž nemajú mliečneho predchodcu, to znamená, že pred ich prerezaním nevypadáva žiaden mliečny zúbok. Preto je potrebné šestky vyzerať, hlavne horné, kde nie je dobre vidieť a rodičia často o jeho prerezaní ani nevedia. Ako náhle sa zub objaví, začnite ho čistiť. Potrvá mesiace, kým sa prereže celá korunka, ale plak sa na zube tvorí okamžite po prerezaní. Žuvacia plocha je tesne po prerezaní často krytá ďasnom, na čistenie takého zúbka je ideálna single (jednozväzková) kefka, ktorá sa dostane aj do kapsy pod ďasno. Pri čistení neprerezaného zuba môžu ďasná krvácať, ale aj napriek tomu je zub potrebné čistiť. Okraje ďasna okolo prerezaného zuba sú tenké a náchylné ku krvácaniu, ale pri jemnom čistení to dieťa nevníma bolestivo.

Niekedy sa prerezávajú ako prvé zuby práve šestky, u niekoho sa ako prvé menia rezáky, inokedy zase rast šestiek a výmená rezákov prebieha súčasne.

Kým u iných zúbkov nás na rast upozorní vypadnutie mliečneho zúbka, pri šetkách to neplatí. Preto treba byť veľmi pozorný a vyčkávať na ich prerezanie.

Po úplnom prerezaní šestiek, vzniká medzi mliečnou stoličkou a šestkou relatívne tesný medzizubný kontakt. V takom prípade je potrebné tento medzizubný priestor začať čistiť medzizubnou kefkou.

Šestky, teda prvé stále stoličky, sú najviac pokazené zuby v dospelej populácii. Tým dôvodom je práve to, že sa prerezávajú ako prvé a čistiť zúbky deti v tomto veku ešte nezvládajú samé. Preto je to na rodičoch, aby to v tomto veku, ešte učistili za nich 🙂