Starostlivosť o zúbky

by mala začať hneď od prerezania prvého zúbka a to okamžite, aj keď je z ďasienka viditeľná len malá plôška zuba. Ideálne je hneď od začiatku používať kefku, ktorá má malú hlavičku a husté štetiny. V porovnaní so silikónovou kefkou na prst je účinnejšia a dieťatko si navyše postupne zvyká na prítomnosť klasickej kefky v ústach.

Od preprezania prvého zúbka

odporúčame čistiť zúbky pravidelne ráno a večer. Dbáme na to aby sme vyčistili dôkladne všetky plôšky jednotlivých zúbkov. Najideálnejšie je, ak má dieťa vyčistené zúbky aj pred denným spánkom. Materské ale aj umelé mliečka obsahujú veľké množstvo cukru, ktorý ostáva počas spánku dlhodobo na zúbkoch a následne spôsobuje vysokú kazivosť.

K zníženiu kazivosti vieme

prispieť aj správne zvolenou stravou s nízkym obsahom cukrov. Medzi jednotlivými hlavnými jedlami dieťatku ponúkame len čistú vodu a obmedzujeme množstvo „snackov“…to znamená pojedanie chrumiek, keksíkov a podobne medzi hlavnými jedlami. Ústna dutina totiž potrebuje určitý čas aby sa po prijatí potravy vrátila hladina pH do pôvodnej hladiny a mohol sa tak uplatniť pozitívny efekt sliny.

V určitom období sa dieťatku začnú jednotlivé mliečne zúbky dotýkať. Vtedy je potrebné pri večernom čistení  tieto medzizubné priestory začať čistiť, aby nedošlo k vzniku medzizubných kazov. Začíname s používaním dentálnej nitky natiahnutej na špáradlo, tzv. šabličky. Tie sú na používanie v detských ústach najjednoduchšie. Neskôr ich vymeníme za medzizubné kefky, ktoré sú oproti šabličke účinnejšie.