Mliečny chrup je v mnohých prípadoch medzerovitý,
tzn. že medzi jednotlivými zúbkami sú medzery, ktoré sa jednoducho čistia. V určitom veku sa však tieto medzizubné priestory medzi zúbkami zmenšujú a nakoniec vzniká tesný medzizubný kontakt. Do tohto priestoru sa obyčajnou kefkou nedostaneme, a ak v tomto období nezačne rodič dočisťovať aj medzizubnou kefkou je väčšinou len otázkou času, kedy vznikne na zúbkoch kaz.
Najdôležitejší je medzizubný priestor medzi mliečnymi stoličkami, tzn. medzi mliečnou štvorkou a päťkou. Jedným z dôvodov je ten, že tieto zúbky bude mať dieťa v ústach do jedenásteho až dvanásteho roku života a do tohto obdobia mu majú slúžiť na žuvanie.
Medzizubný kaz málokedy postihne iba jeden zub. Väčšinou je pokazená mliečna štvorka aj päťka. To znamená, že ak sa dieťatku pokazil každý medzizubný priestor medzi mliečnymi stoličkami, má zrazu 8 kazov.
Medzizubné priestory je preto potrebné čistiť hneď ako vzniknú. Najjednoduchšou medzizubnou pomôckou na používanie je šablička (flosspick), zároveň je ale aj najmenej účinná. Ak dieťa dobre spolupracuje môžeme šabličku úplne vynechať a začať používať rovno medzizubnú kefku. Dôležitá je aj správna veľkosť medzizubnej kefky. Ak je príliš malá, tak kefka nie je dostatočne účinná a aj pri jej pravidelnom používaní môže v medzizubnom priestore ostať povlak. Na správnu veľkosť „medzizubky“ vás upozorní dentálna hygienička, aj preto je dôležité s deťmi pravidelne, a čím skôr, absolvovať dentálnu hygienu.
Naozaj nikdy nevynechávajte čistenie medzizubných priestorov.
Zaraďte medzizubnú kefku do rutiny na prvé miesto, ešte keď dieťa aspoň trochu spolupracuje. Ošetrenie kazu v medzizubných priestoroch je totiž podstatne náročnejšie, ako keď kaz vznikne „len“ na žuvacej ploche.