Ak má vaše dieťa čierne fľaky po zuboch, tak v prvom prípade je potrebné zistiť, či sa nejedná o kazy. V určitých prípadoch to však nie sú kazy ale len výrazne tmavé pigmentácie.

Tmavé pigmenty na zuboch

Čierne fleky, tzv. black stains, sú lokalizované blízko krčkov zubov. Vznikajú činnosťou anaérobných baktérií a produktov ich metabolizmu. Black stains sú vlastne depozity železa, vyzrážaného z rozpadávajúcich sa červených krviniek a slín. Tento problém sa týka takmer výlučne detí. U dospelých sú pigmentové škvrny spôsobené pigmentami z kávy, čaju alebo cigariet.

Takéto škvrny len tak kefkou neodstránite. Je potrebné ich odstrániť špeciálnymi pomôckami u zubného lekára alebo hygieničky. Aj po dôkladnom vyčistení zubov sa však relatívne rýchlo znova objavia. Väčšinou po prerezaní stálych zubov spontánne vymiznú, v zmiešanom chrupe sú však stále prítomné. Aj napriek tomu, že takéto škvrny nepôsobia esteticky má to aj jednu obrovskú výhodu…Je preukázané, že takéto zuby majú menšiu kazivosť. U niekoho môže zabrať kúra probiotík (napr. Biogaia na 10 dní). Tieto probiotiká neodstránania škvrny ale znížia množstvo baktérií, ktoré ich spôsobujú. Preto je dôležité najskôr dôkladne odstrániť škvrny a až následne začať užívať probiotiká, pretože len tak budete mať istotu, či probiotiká zabrali. V niektorých prípadoch jednoducho nezaberú a škrny vznikajú naďalej. Ale v takom prípade treba myslieť na to, že sa jedná len o estetický problém a po prerezaní všetkých trvalých zubov jednoducho vymiznú :D.