Medzizubné kefky – skvelí pomocníci nielen pre najmenších

Stále sa snažíme opakovať, že prvá návšteva zubného lekára, by mala byť čo najskôr po prerezaní prvého zúbka, ideálne teda do prvého roku života dieťaťa. Mnohí rodičia chcú dieťa „ochrániť“ od akéhokoľvek stresu z návštevy zubnej ambulancie a preto prvú preventívnu prehliadku odkladajú. Chápeme, že to myslíte len v tom najlepšom, a že mnohí z vás sa snažia naozaj poctivo čistiť, aby vášmu dieťatku nevznikol žiaden kaz ale túto snahu je potrebné pravidelne kontrolovať aj v zubnej ambulancii.

Veľa rodičov prichádza so svojím dieťaťom prvý krát do zubnej ambulancie až okolo piateho roku, niekedy dokonca aj neskôr. V takom veku majú deti už dávno prerezané všetky mliečne zúbky a väčšinou už medzi niektorími zúbkami chýbajú medzery. Mliečny chrup je totiž tesne po prerezaní medzerovitý a tým pádom aj ľahko čistiteľný.

Okolo štvrtého roku u väčšiny detí zaniká medzera medzi poslednými dvoma mliečnymi stoličkami. Ak v tomto období nezačnú rodičia toto miesto čistiť aj medzizubnou kefkou, veľmi rýchlo vzniká medzizubný kaz. Tento kaz je veľmi dlho neviditeľný, mnohokrát je rozpoznateľný len na rtg snímke, preto o ňom rodičia vôbec nemusia tušiť. V takých prípadoch odchadzajú rodičia spolu s dieťaťom po prvej preventívnej prehliadke veľmi sklamaní, že aj napriek ich snahe im zubár na rtg snímkoch našiel osem medzizubných kazov. A pritom sa tomu dalo jednoducho zabrániť. Ako? Skorou návštevou zubnej ambulancie, kde by dostali dostatočne skoro informácie o používaní medzizubných kefiek.