Ak zubný kaz napadne mliečny zub, vie sa rozšíriť veľmi rýchlo.
Trvalé zuby majú na rozdiel od mliečnych mohutnejšiu vrstvu tvrdých zubných tkanív chrániacich nerv. Mliečne zuby majú túto vrstvu tenšiu a zároveň veľkú dreňovú dutinu, v ktorej sa nachádza nerv zuba. Preto sa kaz v mliečnom zube omnoho rýchlejšie dostane až k nervu zuba, kde už dieťaťu spôsobuje bolesť. Aj endodoncia u detí je dôležitou súčasťou starostlivosti o detské zúbky.
Ak sa kaz rozšíril až do zubnej drene je najvhodnejším riešením endodontické ošetrenie daného zuba. Takéto ošetrenie je samozrejme časovo náročnejšie ako napríklad obyčajná plomba, tým pádom je nutná dobrá spolupráca dieťaťa. Základným predpokladom bezproblémového ošetrenia kazov u detičiek je preto vodiť ich na pravidelné preventívne prehliadky. Kaz treba odhaliť ešte v počiatočnom štádiu, t.j. vtedy, keď je ešte viditeľný len ako škvrna na zube alebo na röntgene.
Platí zásada, že keď je už kaz natoľko pokročilý, že v zube urobí „dieru“, ktorú dokážu vidieť aj rodičia, nedá sa už ošetriť iba plombou.
Ak je kaz už v dreni zuba, máme k dispozícii 2 druhy endodontického ošetrenia mliečneho zuba, a to pulpotómia alebo pulpektómia.
PULPOTÓMIA znamená odstránenie len korunkovej časti drene, pričom v koreňoch sa nerv ponechá. Táto metóda je vhodná ak dieťa ešte nepociťuje výraznú bolesť a nie je opuchnuté ale na zube je hlboký zubný kaz, pri ktorom by hrozilo, že po zaplombovaní dôjde k odumretiu zuba.
PULPEKTÓMIA znamená odstránenie celého nervu. Koreň sa následne vyplní materiálom, ktorý sa vstrebáva. Je to preto aby materiál nebránil následnej resorbcii/rozpusteniu koreňov mliečnych zubov a o pár rokov sa mohol bezproblémovo prerezať trvalý zub. Túto metódu volíme pri kazoch, ktoré už narušili zubnú dreň, prípadne dieťa pociťuje výraznú nočnú bolestivosť alebo ak je prítomný už aj opuch v okolí zuba.
Oba varianty ošetrenia treba považovať za posledný pokus o zachovanie zuba v ústach. Trvácnosť tohto druhu ošetrenia mliečnych zubov sa uvádza dva roky. Aj toto je ale doba, ktorá stačí na to, aby stály zub, uložený v kosti, pokračoval vo vývoji, resorbovali (rozpustili) sa korene mliečneho zuba a prišlo k prirodzenej výmene trvalého zuba za mliečny. Prípadne je to doba potrebná na skrátenie koreňov mliečneho zuba, vďaka čomu bude prípadná následná extrakcia zúbka menej traumatizujúca.