Prerezávanie mliečnych zúbkov je pre mnohé deti a teda aj ich rodičov veľmi ťažké obdobie. Samozrejme každé dieťa je iné. Kým u jedného bábätka si bez akýchkoľvek komplikácii zrazu v ústach všimnete prerezaný zúbok u iného môže byť tento proces sprevádzaný nepríjemnými bolesťami.

Doba a poradie prerezávania zubov sú dané geneticky. Ako prvé sa prerezávajú dolné stredné rezáky, tzv. jednotky, a to medzi 6. až 9. mesiacom. Po nich nasledujú horné stredné rezáky (1), tie nasledujú horné bočné rezáky, tzv. dvojky (2), dolné bočné rezáky (2). Potom nasledujú prvé mliečne stoličky, tzv. štvorky. Okolo 16. mesiaca sa prerezávajú horné a dolné očné zuby (3) a po nich nasledujú horné a dolné druhé stoličky (5). Do troch rokov sa stáva mliečny chrup kompletný. Každé dieťa je idividuálne a preto doba prerezávania ako aj poradie jednotlivých zúbkov može byť odlišné.

Prerezávanie mliečnych zubov
Prerezávanie mliečnych zubov

Prerezávanie mliečnych zúbkov môže ale nemusí dieťaťu spôsobiť ťažkosti. Najčastejšie sa však jedná o zvýšené slinenie, hryzenie predmetov alebo vlastných prštekov, opuchnuté ďasná, plač a podráždenosť, zhoršený spánok.

Ak je dieťa pri prerezávaní zúbkov nervózne a ubolené možete mu pomôcť masážou ďasien pomocou kefky alebo hryzátka, najlepšie pomáhajú tie, ktoré sa dajú schladiť. Pomôcť môžu aj gély na bylinnej báze, ktoré najčastejšie obsahujú harmanček. Druhou možnosťou sú gély s obsahom anestetika (lidokaínu). Nevýhodou je, že slina gél odplaví a dieťa ho prehltne. Preto ich treba používať presne podľa inštrukcií v príbalovom letáku a nepresiahnuť odporúčané denné dávky. Ak dieťatku neviete pomôcť inak a dieťa má naďalej bolesti, prípadne zvýšenú teplotu, môžete dieťaťu podať aj lieky proti bolesti. Ak sú však teploty vysoké, prípadne má dieťa aj hnačky je možné, že tieto problémy nie sú spôsobené prerezávaním zúbkov a radšej zájdite k pediatrovi, aby vylúčil inú príčinu.