Ak na mliečnom zube vznikne kaz, ktorý sa dostatočne skoro neošetrí, tak sa baktérie kazu dostávajú až k zubnej dreni a následne cez koreňové kanáliky až do okolia koreňov zuba. Pod zúbkom sa potom formuje hnis, ktorý vytvorí hnisavý vačok, tzv. fistulu. Takýto vačok postupne rastie až kým nepraskne. Vtedy sa dieťaťu na chvíľu uľaví ale následne sa celý proces znova opakuje.
Je dôležité si uvedomiť, že fistula neznamená ochorenie ďasna ale pôvod treba hľadať v zube. Mnohí rodičia si ju nesprávne zamieňajú s aftou a predpokladajú, že sa po čase vytratí. Pre jednoduché odlišenie afty od fistuly mnohokrát postačuje len to, že ak sa vedľa hnisavého vačku nachádza pokazený zub, prípadne zub ošetrený vyľkou výplňou. V takom prípade sa jedná takmer určite o fistulu a je potrebné navštíviť zubného lekára.
Ak sa v blízkosti zuba objaví fistula možnosti liečby sú obmedzené už len na endodontické ošetrenie alebo extrakciu zuba. Pri rozhodovaní medzi extrakciou a endodontickým ošetrením sa riadime vekom, schopnosťou dieťaťa spolupracovať, stavom zuba a tým, kedy predpokladáme, že zub bude vymenený za stály.