Tak ako už bolo písané v predchádzajúcom článku, deťom je potrebné pri čistení zubov pomáhať a následne ešte zúbky po ich vlastnom zásahu dočistiť. Je to preto, lebo tak ako samé ešte nezvládajú ani iné činnosti, ako napríklad ísť sám na wc, rovnako majú problém si aj samé vyčistiť vlastné zúbky.

Deti svoje vlastné zubné kefky velmi rýchlo ničia. Je to preto, že ich jemná motorika ešte nie je dobre vyvinutá a namiesto toho aby robili s kefkou malé krúživé pohyby bez veľkého tlaku, tak do kefky hryzú. Taká kefka vyzerá po týždni ako strapatý ježko. Takou kefkou už jednoducho zuby kvalitne nedočistíte. Na dočisťovanie preto budete potrebovať ešte jednu kefku. Ja odporúčam jednozväzkovú kefku, nazývanú aj single kefka. Táto kefka má len jeden zväzok štetín a čistíme ňou každý zub samostatne. Zubnú pastu pri nej nepotrebujete. Vďaka tomu získate ideálny prehľad. Touto kefkou dokonalo vyčistíte zuby vašemu ročnému dieťaťku, ktoré má prerezané ešte len predné zúbky, ale rovnako dobre vám poslúži aj na dočistenie zložitého ryhového systému na trvalých zuboch, ktoré sa prerežú u dieťaťa v predškolskom veku. Single kefka je vhodná na rôzne situácie, bude vás sprevádzať celý život, preto je dobré osvojiť si ju čím skôr.

Druhý nevyhnutný pomocník na dočisťovanie zúbkov je medzizubná kefka. Zo začiatku vám váš stomatológ môže na dočisťovanie medzizubných priestorov odporúčať šabličku, tzv. flosspick. Ja osobne to odporúčam len ako medzikrok k medzizubnej kefke, len na určité obdobie, aby si dieťa navyklo. Medzizubka jednoduchu vyčistí medzizubný priestor najlepšie. Medzizubná kefka nie je potrebná hneď od prerezania prvých zúbkov. O tom kedy ju zaradiť do starostlivosti vás informuje ošetrujúci zubný lekár dieťaťa.

1 thoughts on “Najlepší pomocníci na dočisťovanie zúbkov

Komentáre sú uzavreté.