Zubný kaz spôsobujú baktérie.
Dieťa sa narodí so sterilnou ústnou dutinou, bez baktérií. Prvé vystavenie detí baktériami, ktoré spôsobujú kazy, je zvyčajne prostredníctvom ich rodičov. Preto je dôležité, aby zuby rodičov boli zdravé a ošetrené (vtedy sa množstvo baktérií eliminuje). Ak rodič nemá ošetrené zuby a má veľké množstvo kazov je dôležité predísť prenosu baktérií. Dávame pozor aby sme nezdieľali s dieťaťom riad alebo neolizovali lyžičku, či cumlík.
Zubný kaz je ochorenie,
ktorému sa dá predísť a je na rodičoch dodržiavať určité kroky, vďaka ktorým budú zuby dieťatka zdravé:
- Pravidelné čistenie už od prerezania prvého zúbka. Prvý zúbok sa deťom prereže okolo 6. miesiaca. Ako náhle sa zúbok začína prerezávať musíme ho čistiť kefkou (nie len silikónovým náprstkom).
- Používanie fluoridov v zubných pastách. Fluoridy majú totiž schopnosť zabudovať sa do kryštalickej mriežky zubnej skloviny. To v praxi znamená, že zubnú sklovinu posilňujú, spevňujú a znižujú jej rozpustnosť. Takú schopnosť nemá žiadna iná látka.
- Správne stravovacie návyky. Pravidelný príjem vysokého množstva jednoduchých cukrov výrazne zvyšuje šancu na vznik zubného kazu. Nebezpečné je dlhodobé popíjanie sladených nápojov alebo ukladať dieťa do postele s fľašou mlieka. Ak fľašu naplníme namiesto džúsu alebo iných sladkých nápojov radšej čistou vodou, výrazne tým znižujeme množstvo prijatého cukru.
- Pravidelné preventívne prehliadky. Deti majú nárok na preventívnu prehliadku dvakrát ročne. Prvá „preventívka“ by u detičiek mala nastať od prerezania prvého zúbka do jedného roka. V takom prípade rodič dostane všetky potrebné informácie, ako sa správne starať o zúbky, dostatočne skoro a minimalizovali nebezpečenstvo vzniku zubného kazu.