Nie je kaz ako kaz. Na zadných zúbkoch delíme kazy na okluzálne (tzn. na žuvacích plôškach, v ryhách) a medzizubné kazy na mliečnych zuboch.

Kazy na žuvacích plôškach sú ľahko viditeľné.

Často ich spozoruje aj sám rodič pri dočisťovaní zúbkov. Pokiaľ je takýto kaz ohraničený len na žuvaciu plôšku je navyše aj relatívne ľahko opraviteľný. Odstránenie (odvŕtanie) takého kazu prebieha rýchlo a pokiaľ kaz nie je príliš veľký, častokrát postačuje aj cementová plombička. Takáto plomba je síce mäkšia a menej odoláva žuvaciemu tlaku ale na mliečnom zúbku a pri malom rozsahu kazu je úplne postačujúca a vydrží tam až do spontánnej výmeny za trvalý zub. Táto plomba je tiež jednoduchšia na aplikáciu, keďže jej až tak neprekáža vlhké prostredie a teda nie je nutné vytvoriť v ústach absolútne sucho.

Medzizubné kazy na mliečnych zuboch sa diagnostikujú ťažšie.

Pokiaľ sú ešte malé, často ich voľným okom nespozoruje ani zubár počas preventívnej prehliadky. Preto sú nutné pravidelné rtg kontroly aj u detí na mliečnych zuboch. Rodič takýto kaz spozoruje až vtedy, keď je veľmi veľký a dôjde k prelomeniu skloviny a v medzizubnom priestore vznikne doslova diera.

Medzizubne-kazy-na-mliecnych-zuboch

V tomto štádiu je zúbok už často aj bolestivý, vtedy už „len“ plomba nebude stačiť a je navyše nutné aj ošetrenie koreňových kanálikov alebo extrakcia daného zúbka. Kazy v medzizubných priestoroch sú aj zložitejšie na opravu. Tu už cementová plombička nebude stačiť, nevydržala by žuvací tlak a bolo by ju nutné opravovať. Preto je potrebné použiť kompozitný materiál, ktorý je však háklivý na prítomnosť vlhkosti. Na vytvorenie suchého prostredia, preto musíme použiť špeciálnu gumičku, tzv. kofferdam. Aby sme pri plombovaní susedné zuby nespojili, musíme ich oddeliť matricou a klinkom. Klinok musíme do medzizubného priestoru silno zatlačiť, aby matrica držala a nevypadla. Tento tlak dieťa vníma negatívne, ako bolesť, preto to samozrejme robíme v lokálnej anestézií. Plombovanie medzizubných kazov je teda časovo ale aj technicky náročnejšie, preto je ideálne dodržiavať správnu starostlivosť o mliečne zúbky, aby sme kazom predchádzali 🙂