Zubná pasta sa musí pri čistení zubov brať, len ako doplnok k mechanickému čisteniu kefkou. Úlohou zubnej pasty je posilňovať a chrániť zubnú sklovinu, to ale dokáže len vtedy ak je povrch zuba očistení od povlaku a účinné látky sa tak môžu dostať až k zubnej sklovine.
Ak dieťa nemá zubné kazy a ešte nevie pastu vypľuť, vtedy vravím rodičom, že pastu nemusia používať a úplne stačí len čistá zubná kefka. Každé dieťa je iné a treba k nim preto pristupovať individuálne. Kým jedno berie chuť detskej zubnej pasty ako motiváciu k čisteniu, druhému zase prekáža množstvo peny, ktorá sa pri čistení vytvorí a čistenie s pastou sa im nepáči. Ale ak chcete nejakú pastu používať a Vaše dieťa ešte nevie vypľúvať, vtedy vyberáme pastu s nízkym obsahom fluoridov. Množstvo fluoridov sa v zubných pastách udáva v jednotkách ppm (pars per milion). V takom prípade, by mala pasta obsahovat 500 – 1000 ppm fluoridov, ak dieťa nemá žiadne kazy môžete siahnuť aj po paste bez obsahu fluoridov.
Ak má dieťa množstvo kazov, vtedy odporúčam zubnú pastu s obsahom fluoridov vždy! V takom prípade sa neriadim pri výbere pasty vekom dieťaťa ale množstvom pokazených zubov. Zubná pasta má v takom prípade obsahovať 1400 ppm fluoridov. Pravidelné používanie fluoridovej zubnej pasty znižuje kazivosť o 20 – 30%.
V zubnej sklovine prebiehajú neustále precesy demineralizácie a remineralizácie. Ak sú tieto procesy v rovnováje všetko v poriadku. Ak ale v ústach dlhodobo prevláda kyslé pH, bude prevládať demineralizácia skloviny. Úlohou fluoridov je podporovať proces remineralizácie a zvyšujú tak odolnosť skloviny v prípade zníženého pH. U detí s množstvom kazov je nutné spomaliť proces šírenia kazu, ochrániť zuby, ktoré ešte nie sú pokazené a samozrejme kazom poškodené zuby ošetriť plombami.