Ak ste sa už niekedy pokúšali vyčistiť zuby batoľaťu, tak viete, že je to veľa krát doslova boj. Je veľmi dôležité toto tvrdohlavé obdobie prekonať, pretože to je jediná cesta, ako udržíme zúbky zdravé.  

Mnohí rodičia si stále myslia, že mliečne zúbky sa nekazia,

prípadne, že sa nemôžu pokaziť pokiaľ dieťa pije iba mlieko. Materské či umelé mlieko obsahuje mliečny cukor, ktorý vedia baktérie v ústach premeniť na kyslé produkty, ktoré následne spôsobia na zube kaz. Takmer tretina detí do troch rokov má minimálne jeden zubný kaz. Deti do troch rokov sú paradoxne viac náchylné na vznik kazu a to najmä pre kombináciu odmietania čistenia a nesprávnych návykov ako napríklad: popíjanie mlieka alebo sladeného čaju v priebehu celého dňa a následne aj počas zaspávania, kŕmenie v noci, kedy je prirodzený pokles tvorby slín.

Zubný kaz v tak nízkom veku je veľký problém. Môže spôsobiť dieťaťu bolesť, infekciu, ak dieťa pri ošetrení nespolupracuje, čo je v tak nízkom veku bežné je niekedy jedinou šancou bolestivý zúbok vytiahnuť. Predčasná strata mliečneho zuba vedie často k posunom trvalých zubov prípadne aj k problému s rečou.

Deťom sa čistiť zúbky nechce, ale to vás nemôže odradiť.

Pokúste sa z čistenia zúbkov urobiť zábavu. Nechajte dieťa čistiť zúbky obľúbenej hračke alebo bábike zatiaľ, čo ich vy čistíte dieťaťu. Pustite si obľúbenú detskú pesničku, ktorá trvá približne dve minúty, keď pieseň skončí, skončí sa aj čistenie. Pripravte dieťatku tabuľku, kde si za každé zvládnuté čistenie nalepí nálepku.

Hneď od narodenia pretierajte dieťaťu ďasná dvakrát do dňa navlhčenou handričkou, nech si zvyká na pocit čistej ústnej dutiny a nech nám v puse neostávajú zvyšky mlieka. Akonáhle sa prereže prvý zúbok (aj keď je prerezaná ešte len drobná plôška zuba) používajte na čistenie klasickú zubnú kefku s jemnými štetinami a malinké množstvo fluoridovej zubnej pasty.

Prvá návšteva zubného lekára je okolo jedného roka dieťaťa.

Do troch rokov je prerezaný kompletný mliečny chrup. V tomto veku používame fluoridovú zubnú pastu vo veľkosti hrášku a v miestach tesných kontaktov používame floss-pick alebo medzizubnú kefku. O ich používaní dostanete viac informácií priamo v zubnej ambulancii.