Medové zúbky majú mnoho pomenovaní, napríklad cumlíkový alebo fľaškový kaz, v odbornej literatúre sa mu hovorí early childhood caries. Jedná sa o nebezpečnú formu kazu, ktorá môže viesť veľmi rýchlo k deštrukcii mliečného zúbka.

Tento kaz sa môže u detí objaviť už v prvom roku. Aj preto si mnohí rodičia myslia, že takto bol zub poškodený už pred prerezaním. To však nie je pravda. Tento kaz vzniká najčastejšie pitím sladených čajov, džúsov a rôznych sladkých nápojov, pozor na materské mlieko či umelé mlieka, tesne pred zaspávaním a dieťa zaspí s neumytými zubami, prípadne nočné dojčenie.

Keďže takto zaspávajú predovšetkým malé deti, ktoré majú prerezané zväčša len predné zuby, pokazia sa zvyčajne tie. Kaz najčastejšie vzniká na prednej ploche zúbkov, ak sa nelieči tak postupuje okolo celej korunky až nakoniec dôjde k odlomeniu celej korunky a z mliečneho zúbka ostane len koreň. Často sa kaz šíri rýchlo k nervu zuba a ten odumrie, dieťa môže opuchnúť, mať teplotu a tento stav vážne ohrozuje zárodok trvalého zuba. Práve preto sa treba venovať už začínajúcim kazom u detí.

Čistenie zúbkov
Čistenie zúbkov

Ak sa takéto kazy odstránia a rodičia sa naučia správne dočisťovať deťom zuby a budú dodržiavať správne stravovacie návyky, je veľká šanca, že trvalé zuby budú zdravé. Stále totiž platí, že čistý zub sa nepokazí.